Toronto

Bu Ay Kanada Bayrağı Gökkuşağı Renginde

Toronto’ya geldiğimden beri alışamadığım şeyler var, çok sevip şimdiden bağlandığım bir sürü şey gibi. Ama bazı şeyler var ki, her seferinde “Oh be!” dedirtiyor. İnsanın insana, insan gibi bakışı bunların başında geliyor. Bizim 2017 yılında hala birbirimize kalemle, karanfille, bazen dayanamayıp çıldırarak anlatmaya çalıştığımız insan hakları, çoluk çocuk, kadın, LGBT demeden burada hayatın içinde, musluktan akan su gibi akıp gidiyor.

Bir kere, Haziran’ın başından beri tüm şehir, Onur Yürüyüşü‘ne hazırlanıyor. Usul usul ve tatlılıkla hem de. Dükkanlar, restoranlar, mağazalar rengarenk bayrakları kapılarına asıyor, hafta sonları minik minik festivaller düzenleniyor, Toronto sosyal medyası tüm bu eventleri coşkuyla paylaşıyor.

IMG_2545.JPG25 Haziran – 4 Temmuz arasında 11 gün boyunca yüzlerce film, paneller ve event’lerle gerçekleşen Toronto LGBT Film Festivali, ülkenin en büyük bankalarından biri olan RBC’nin ana sponsorluğunda gerçekleşti. Bizde Garanti Bankası’nın böyle bir şey yaptığını düşünebiliyor musunuz? Bir diğer büyük sponsor olan Delta Airlines gibi bizim Türk Hava Yolları’nın böyle bir güzelliğe katkıda bulunduğunu hayal edebiliyor musunuz?

IMG_2542.JPGTramvaylarda bile boy boy reklamını gördüğümüz “Inside Out” Toronto LGBT Film Festivali’nde, seyirciyle buluşan filmlerin tam listesini burada sizinle paylaşıyorum. Eminim gördükleriniz, izlemek istedikleriniz olduğu gibi yeni karşılaştığınız filmler de olacak.

Processed with VSCO with q1 preset

Biz şimdi Toronto’da, ayın 25’inde yapılacak 37. Pride Parade‘i sabırsızlıkla bekliyoruz. Ve umarım, o günden şahane fotoğrafları ve olan bitenle ilgili yakaladığımız ne varsa hepsini sizinle de paylaşacağız.

Processed with VSCO with q1 preset

Bu yazıyı, buradaki insanların hayat görüşlerine özenerek ve içten içe kendi memleketime küskünlükle yazarken, Beşiktaş Belediyesi’nin, binasına kocaman bir gökkuşağı bayrağı astığını duydum. Ne şahane haber ama! Umarım darısı, tüm İstanbul’un, tüm memleketimin başına gelir.

Bir gün mutlaka gelecek.

 

19429851_1965911410309851_92518155819690831_n
Google Map’de Pride Parade yolu
19420569_1965911406976518_2169076248112010739_n
Sadece ana sponsor olan RBC değil, ülkenin bütün bankalarının desteği muazzam

 

 

0 comments on “Bu Ay Kanada Bayrağı Gökkuşağı Renginde

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: